Načítám...
  Zpět na výpis
Château Mauvesin Barton 2018, Moulis en Médoc

dokonalé a elegantní červené víno z produkce slavného Château Léoville Barton Grand Cru Classé
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
840 Kč
Cena bez DPH:
694 Kč
Dostupnost:
skladem
Počet:
Ks
Informace o produktu
REGION: Bordeaux
AOC: Moulis en Médoc
ODRŮDY: 46% Merlot, 36% Cabernet Sauvignon, 16% Cabernet Franc a 2% Petit Verdot
ROČNÍK: 2018
ALKOHOL: 12,5%
ARCHIVACE: do 2028
 

 

Historie château se začíná psát roku 1457, kdy je za prvního majitele Château Mauvesin v obci Moulis en Médoc prohlášen pan Jean de Foix de Grailly. Tehdejší stavba však v ničem nepřipomínala dnešní elegantní zámek, na jeho místě stál skutečně pevný hrad, sestávající se z věží a opevnění. O padesát let později přechází hrad i s přilehlými pozemky do rukou rodiny La Rivière. O sedmdesát pět let později, v roce 1582, si slečna Margueritte de la Rivière bere za muže Jacquesa de Blanca, který se tak stává Urozeným pánem z Mauvesinu. Po Velké francouzské revoluci však hrad propadá státu, který jej předává do správy občanovi jménem Clarck, ten však jednal jménem původní majitelky, paní Pauliny Le Blanc. Starý hrad tak i nadále zůstává v rukách rodiny.

Dnešní krásný zámek má na svědomí Lodois Blanc de Mauvesin a jeho žena, kteří starý a chátrající hrad zcela srovnali se zemí a na jeho místě vystavěli pohodlné šlechtické sídlo, inspirované stylem Ludvíka XIII. Součástí zámku se stává též nádherná zahrada s přilehlými vinicemi. Protože však manželé umírají bezdětní, majetek dědí Lodoisův bratranec Hypolite de Baritault, jehož potomci jej drží až do roku 2011, kdy jej kupují Lilian a Michel Bartonovi, majitelé jednoho z nejproslulejších bordeauxských vinařství Château Léoville-Barton Grand Cru Classé.

 

Château Mauvesin Barton vykazuje rukopis slavného vinařství, především strukturou a bohatostí chuti. Do kvality vína se rovněž promítl mimořádný ročník 2018

Jaro bylo deštivé (nejvyšší počet srážek za posledních 30 let) a v dubnu region sužovaly mrazy i kroupy. Hrozily sice plísně, ale na množství hroznů to přílišný vliv nemělo, neboť vlivem počasí došlo ke zpoždění rašení pupenů a kvetení tak začalo až na přelomu května / června. Léto pak bylo horké a suché, takže vinná réva toto zpoždění rychle doháněla. Také září bylo pozoruhodně suché a slunečné. Vodní deficit však révu neohrožoval, neboť v zemi byla dostatečná zásoba vody. Sklizeň probíhala v poklidu a při optimálním počasí. Výsledná červená vína jsou velkorysá, vitální a bohatě konstituovaná, s dostatkem tříslovin a svěží kyselinkou; budou velmi dobře stárnout.

 

DEGUSTACE

Barva je temně fialová, aroma decentní a plné černého ovoce. Černé ovoce dominuje i v chuti, která je krom toho i neobyčejně  jemná a elegantní. Třísloviny jsou nádherně integrované a vyzrálé. K pití je víno připravené okamžitě, ale můžete jej nechat ve sklepě stárnout dalších několik let. 

 

OFICIÁLNÍ HODNOCENÍ

93/100 - Wine Enthusiast
91/100  - Wine Enthusiast
15,5/20 – Gault Millau

 

Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.