Načítám...
  Zpět na výpis
Bourgogne blanc «Champ Perrier» 2019, Domaine Arnaud Tessier

Vynikající víno od prestižního vinařství z Meursaultu, komplexní, ovocné a rafinované
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
690 Kč
Cena bez DPH:
570 Kč
Dostupnost:
vyprodáno
Tento produkt nelze koupit
Informace o produktu
REGION: Burgundsko
OBLAST: Côte d´Or (Côtes de Beaune)
AOP: Bourgogne blanc
ODRŮDA: 100% Chardonnay
ROČNÍK: 2019
PŮDA: jílovito-vápenitá bohatá na železo
STÁŘÍ VINICE: 8 - 45 let
ŠKOLENÍ: dubové sudy - 10% nových
ALKOHOL: 13 %
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: do r. 2025     

 

 

DOMAINE ARNAUD TESSIER

Malé rodinné (a velmi prestižní) vinařství sídlí v samém centru mýtické obce Meursault. Rodinné hospodářství patřilo vždy k nejlepším, s prvotřídními parcelami v těch nejlepších meursaultských crus, včetně Les Charmes-Dessus (jež těsně sousedí s parcelou slavného vinařství Comtes Lafon). Od chvíle kdy se Arnaud ujal vedení rodinného vinařství, začala kvalita vín strmě stoupat. Z původně velmi jemných vín (do r. 2008) se Arnaud postupně propracoval k vínům špičkové úrovně. Ta se poprvé naplno projevila v ročníku 2014, kdy ohromil čerstvostí a dokonalou harmonií všech svých vín, v nichž s každým dalším ročníkem přibývá jemných detailů stejně, jako se zdokonaluje integrace dubu. Kvalita posledních ročníků je pak skutečně ohromující.Domaine Arnaud Tessier je plně organickým vinařstvím.

 

ROČNÍK 2019:

Excelentní ročník pro červená vína a vynikající pro bílá. Bohužel, značně omezená produkce.

Velmi teplá zima - únor byl dokonce historicky jedním z nejteplejších a nejslunečnějších. Díky tomu vegetativní cyklus révy začal brzy, nicméně chladný, mokrý duben a chladný květen jej mírně zbrzdily. Kvetení v chladných a nepředvídatelných podmínkách sebou přineslo rozličné plísně a pěstitelé tak záhy přišli o část budoucí úrody. Další pohroma zasáhla Côte de Beaune v červenci - čtyřikrát po sobě se oblastí přehnala silná krupobití, která decimovala už tak oslabené vinice, aby vzápětí nastalo extrémně horké a suché léto. To vše ovlivnilo objem sklizně, většina vinařů nakonec sklidila o 40 procent méně jak v roce předchozím. Dobrou zprávou však je, že kvalita výsledných vín je opravdu mimo-řádná: koncentrovaná, vyzrálá a bohatá bílá vína, která si ale zachovala čerstvost i do-brou úroveň kyselin a mají potenciál velmi dobře stárnout.  

VINICE:

Vinohrad Champ Perrier leží jihovýchodně od obce Puligny Montrachet, na samém okraji apelace Puligny Montrachet a sousedí s vinicemi Puligny Montrachet village-Corvées des Vignes a Meursault 1er Cru Les Charmes - od apelace Meursault dělí tuto vinici jen úzká cesta. Půdy tu jsou jílovité-vápenité (hluboké červené jíly bohaté na železo). Parcela Champ Perrier má rozlohu 0,5 hektaru. Pokud jde o stáří keřů, pak jedna část je poměrně mladá (asi 8 let), zatímco na druhé části jsou velmi staré hlavy, které tu byly vysázeny už roku 1975. 

 

DEGUSTACE:

Bourgogne blanc Champ Perrier je opravdová lahůdka, kterou ocení všichni milovníci burgundských vín. Kvalitou se blíží prvotřídním Premier Cru z Puligny Montrachet. Barva je výrazně zlatá se stříbrnými odlesky. Rafinované aroma hrušek, švestek, mandlí a čerstvě stlučeného másla je v dokonalé symbióze s chutí. V ústech je velmi čerstvé, kulaté a hedvábné, udivuje pestrou paletou chutí a výraznou mineralitou. Závěr tohoto rafinovaného a komplexního vína je velmi dlouhý. 

 

GASTRONOMIE:

Skvěle doprovodí čerstvé plody moře, pokrmy z ryb a drůbeže 

 

HODNOCENÍ:

92/100  - Wine Advocate 
90/100  - Tim Atkin
90/100  - Vinous A. Galloni
89/100  - Wine Searcher 
Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.