Načítám...
  Zpět na výpis
Vin de Pays d´Oc "Le Chardonnay" 2020 BIO, Domaine des Homs

Lahodné a ovocné Chardonnay jemného květinového aroma
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
320 Kč
Cena bez DPH:
264 Kč
Dostupnost:
skladem
Počet:
Ks
Informace o produktu
REGION: Languedoc
OBLAST: Minervois
KLASIFIKACE: Vin de Pays d´Oc
TERROIR: čtvrtohorní terasy s ostrými oblázky a vyprahlými jíly 
ODRŮDA: 100% Chardonnay
VÝNOS: 42 hl/ha 
ROČNÍK: 2020
ALKOHOL: 13,5%
CERTIFIKACE: BIO - ECOCERT
ARCHIVACE: do r. 2023
LIMITOVANÉ MNOŽSTVÍ

 

Příjemné a jemné bílé víno z jihu Francie. Zdejší klima je středomořské, k velmi horkému létu patří východní větry vanoucí od moře a větry severozápadní, které jsou abnormálně suché. Jsme na úpatí pohoří Montagne Noire (Černá hora), na náhorní plošině v centru oblasti Languedoc. Tato obrovská vinařská oblast patří mezi nejprogresivněji se rozvíjející vinařské oblasti vůbec. Ještě před několika desítkami let byla zdejší vína průměrná a levná. Dnes se mnohá z nich vyšplhala mezi špičku francouzských vín.

VINAŘSTVÍ:

Malé rodinné vinařství najdeme v oblasti Minervois, asi 15km od známého středověkého města Carcassonne. Domaine des Homs se pyšní třemi hvězdičkami v Guide Hachette! Podnik vede Jean-Marc Crozal společně s manželkou Anne. Rodiny obou partnerů patří mezi prastaré vinařské rodiny oblasti Languedoc. Než Jean-Marc vinařství převzal, zabývala se rodinná firma pouze prodejem hroznů a moštu. To se ale změnilo roku 2000. Jean-Marc nyní úročí své zkušenosti, které po vystudování vinařské univerzity v Suzela-Rousse načerpal během let strávených ve slavném vinařství Mont Redon v Chateauneuf du Pape. Rodina hospodaří v BIO certifikaci.  

VINICE A PROCES VÝROBY:

Le Chardonnay je vyráběno z velmi malé a relativně mladé parcely o velikosti 1,5 ha, ležící na kamenitých terasách, které vznikaly během období Kvartéru (čtvrtohory). Na těchto terasách je velmi chudá jílovitá půda, pokrytá množstvím ostrých oblázků. Ruční sklizeň probíhá výhradně do malých přepravek. Hrozny jsou lisovány v celku, alkoholická fermentace probíhá ze dvou třetin v betonových tancích a z jedné třetiny v barikových sudech. Hotové víno je školeno dalších sedm měsíců, teprve potom je stáčeno do láhví a komercializováno.

 

ROČNÍK 2020

Sklizeň 2020 lze označit za "Ročník Elegance". Teplá zíma, deštivé jaro a chladnější začátek léta, provázený krupobitími. Červenec se nesl ve znamení jasné oblohy a vysokých (ovšem ne spalujících) teplot. Vinice tak mohly dohnat zpoždění, které nabraly v´během jara a prvních letních týdnů. Díky předchozímu velkému množství srážek byly spodní vody během dozrávání na dobré úrovni a vinice tak netrpěly vodním deficitem. Ročník 2020 nabízí velkorysá bílá vína, vyznačující se spoustou elegance a výraznou aromatikou, čímž překonávají vína ročníku předcházejícího. U většiny vín bude dobré pár měsíců počkat s jejich konzumací. Doporučujeme posečkat do jara 2022. 

 

DEGUSTACE:

Delikátní, ovocné a elegantní víno, které si nejlépe vychutnáme jako mladé, kdy je svěží a ovocné. Barva je zlatá se zelenkavými odlesky, vůně plná jemných aromat, především cítíme svěží tóny bílých květů a tropického ovoce. Chuť je přesným odrazem vůně. Víno je v ústech komplexní a bohaté. Středně dlouhý závěr. 

GASTRONOMIE:

Aperitiv, pokrmy z ryb, grilovaná drůbež.

Servírujte při teplotě 8°C.  

 

HODNOCENÍ:
90/100 -   Cellar Tracker
89/100 - XtraWine 
Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.