Načítám...
  Zpět na výpis
Arbois «Nuance» 2018, Jérôme Arnoux - Le Cellier des Tiercelines

Čerstvé a svěží víno s tóny sušeného ovoce.
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
480 Kč
Cena bez DPH:
397 Kč
Dostupnost:
skladem
Počet:
Ks
Informace o produktu
REGION: Jura
AOC: Arbois blanc
ODRŮDY: 80 % Chardonnay, 20 % Savagnin
VĚK VINICE: více jak 30 let
CERTIFIKACE: BIO (probíhající konverze)
ROČNÍK: 2018
ALKOHOL: 13,5 %
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: do 2026   

 

 

Jurská vína patřila v minulosti mezi vyhledávaná a pochvalně se o nich vyjadřoval už před dvěma sty tisíci lety Plinius. Když zdejší vinice zdecimovaly mšička révokaz a dvě světové války zdálo se, že zdejší vinařská tradice zanikne docela. Bohudík, nestalo se tak, byť rozloha vinic je dnes pouhých 1 600 hektarů oproti někdejším 20 000!! Pěstují se zde místní odrůdy Savagnin, Trousseau a Poulsard, ale výtečně se tu daří také Chardonnay a Pinotu noir.

Jérôme Arnoux je vinařem prakticky od dětství, kdy ve vinicích pomáhal svému sousedovi. Důležitou etapou pak bylo deset let strávených ve sklepích u Stéphana Tissota (působil zde jako Tissotův asistent), což bylo i důvodem, proč jej Stéphane přizval do projektu Le Cellier des Tiercelines. Jérôme hospodaří na 17 hektarech vlastních vinic a další hrozny nakupuje od prověřených vinařů.  

 

ROČNÍK 2018

Po několika chudých letech, kdy docházelo k výraznému poklesu objemu sklizených hroznů (region stíhaly především mrazy a kroupy), se zdejší vinaři konečně dočkali ročníku zároveň bohatého na objem i skvělého co do kvality. Nejlépe si vedly modré odrůdy Trousseau a Poulsard, ale také bílá vína dosahovala mnohdy pozoruhodných výsledků. Vína z odrůdy Chardonnay jsou více heterogenní než bývá zvykem, ta z apelace Arbois mohou postrádat potřebnou kyselinu, proto je zde nutné vybírat vína od prověřených a zkušených vinařů. Na jihu byla situace o něco lepší, Chardonnay z Côtes du Jura dokonce mírně zastínila vína červená. Odrůda Savagnin z ročníku 2018 vykazuje nádhernou zralost. Vína z nejlepších poloh v sobě kombinují kulatost, gurmánskost a harmonickou svěžest. Shodně se vyhýbají i nebezpečí přílišného alkoholu a hořkosti. Vína postavená na Savagninu budou dlouhověká, neboť většina z nich si dlouhá léta udrží brilantní kyselinu.  

 

NUANCE

Toto brilantní cuvée nabízí jemné nuance všech tónů jurských vín. Je kombinací neoxidativního vína z odrůdy Chardonnay a oxidativního Savagninu, jež zrál 24 měsíců v dubových sudech pod kvasinkovým závojem podobně, jako zdejší slavná žlutá vína. Toto cuvée je pro začátečníky ideální vstupenkou do světa oxidativních vín.

DEGUSTACE

Barva je slámově žlutá se zlatými odlesky. Buket vína nabízí širokou paletu tónů od bílého ovoce přes zralé citrusové plody, jablka, sušené ovoce, ořechy, mandle, koření, muškátový oříšek až po jemný uzený dotyk, který je patrný rovněž na patře. Chuť je středně plná a čerstvá. Rozpoznáváme především zralé bílé ovoce, koření a vlašské ořechy. Dlouhý závěr sebou přináší příjemnou mineralitu a svěžest. 

 

GASTRONOMIE

Skvěle doprovodí složitější úpravy ryb, zapečené šneky se sýrem Langres, Comté, pikantní asijsou kuchyni.                                                                                                                Servírujte při teplotě 10 - 12 ° C.     

 

HODNOCENÍ

****(*)  -  Drinks & Co

Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.