Načítám...
  Zpět na výpis
Champagne Louis Roederer brut «Collection 242» multi-vintage

nové základní šampaňské, ve své kategorii jedno z nejlepších vůbec
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
1 290 Kč
Cena bez DPH:
1 066 Kč
Dostupnost:
skladem
Počet:
Ks
Informace o produktu
AOC: Champagne
ODRŮDY: 42 % Chardonnay, 36 % Pinot noir, 222 % Pinot Meunier
ROČNÍKOVÉ: NE
BASE VIN:  56 %  2017
REZERVNÍ ROČNÍKY: 34% solera (perpetuální rezerva ročníků 2012 - 2016)
10% rezervní vína ročníků 2009, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016
MALOLAKTIKA: 34 %
DOZÁŽ: 8 g/l
ALKOHOL: 12 %
ZRÁNÍ NA KALECH: 36 měsíců

 

Prestižní šampaňský dům Louis Roederer je jedním z posledních nezávislých domů Champagne. Vinařství samotné bylo založeno roku 1776 a roku 1819 jej po svém strýci dědí Louis Roederer. Od té doby je v držení této rodiny. Otěže firmy dnes svírá potomek zakladatele, pan Frédéric Rouzaud

 

COLLECTION 242

V září 2021 došlo v Maison Louis Roederer k jedné z nejvýraznějších změn v moderní historii tohoto slavného šampaňského domu, když bylo léty prověřené cuvée Brut Premier nahrazeno novým cuvée Collection. Základní Brut Premier byl na trhu od roku 1986, tedy dlouhých 35 let a vždy si udržoval extrémně vysoký standard. Jenže region Champagne - a nejen on - v posledních letech prochází obrovskými změnami. Ta nejvýraznější je spojena s globálním oteplováním, postupně tak odpadá nutnost ladit rezervními víny teplejších ročníků kyselejší vína ročníků chladnějších. To přimělo Frédérica Rouzauda přehodnotit zaběhlou praxi míchání svého základního vína, neboť v posledních letech už nejde o zralost, ale o svěžest.

Famózní ročník 2002 byl tím, který přiměl sklepmistra Jean-Baptistu Lécaillona přemýšlet o změně kurzu v dosavadním přístupu, na jehož konci bylo v roce 2012 založení trvalé rezervy v podobě perpetuálně doplňovaných nerezových tanků (s velmi přísným řízením přístupu kyslíku). Právě tato solera (50 % Chardonnay a 50 % Pinot noir) tvoří 34 % nového cuvée, dalších 10 % tvoří směs jednotlivých rezervních vín ze sklizní r. 2009, 2011, 2013, 2014, 2015 a 2016 uchovávaných ve velkých dřevěných sudech. Base vin pochází ze sklizně 2017, která byla v pořadí 242 v historii domu L. Roederer. A to je důvod, proč byl název nového cuvée doplněn o tuto číslovku -  Collection 242. V dalších letech se bude měnit nejen množství ročníků v trvalé rezervě, ale také číselné označení tohoto cuvée. Každé bude jiné, ale základem bude vždy ona réserve perpétuelle a klasická rezervní vína.

Collection 242 představuje osobitější typ vína a tím se odlišuje od krémové vyrovnanosti někdejšího Brut Premier, jednoho z nejspolehlivějších a nejelegantnějších základních cuvée. Collection 242 je zatím jen jakýmsi prototypem toho, čím se série Collection stane v budoucnosti, neboť s každým dalším nově přidaným ročníkem získá věčná rezerva další vrstvu složitosti, minerálnosti i opulentnosti. 

 

DEGUSTACE

Barva vína je jiskrná, tmavě žlutá, v nose cítíme švestky Mirabelle, zralá žlutá jablka a čerstvě upečený slaný chléb. Chuť zralého ovoce je v okamžiku přebita výrazně živou svěžestí a podmanivou slaností. Struktura vína je mohutná a zakulacená, spojuje v sobě hloubku, živost, jemnost i svěžest. Dlouhý závěr zanechává na patře tóny citrusových plodů, slanost a příjemně slabou nahořklost růžového grapefruitu. 

GASTRONOMIE:

Můžeme jej servírovat jako aperitiv, ideálně s pralinkami z husích jater, anebo s jemně zauzenými kachními prsy. Díky své finese a struktuře však najde uplatnění i v gastronomii. Vyzkoušejte například k mořským plodům, ke složitějším úpravám šneků, anebo k terinkám z foie gras.

Servírujte chlazené na 8 °C

 

DOPORUČENÍ:

Před podáváním otevřete alespoň 30 min. předem a servírujte do větších šampaňských sklenic.

 

HODNOCENÍ:

93/100 - Falstaff 

Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.