Načítám...
  Zpět na výpis
Chablis 2019, Domaine Chevallier

klasické a minerální Chablis
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
450 Kč
Cena bez DPH:
372 Kč
Dostupnost:
vyprodáno
Tento produkt nelze koupit
Informace o produktu
REGION: Bourgogne
AOC: Chablis
ODRŮDA: 100% Chardonnay
STÁŘÍ VINICE: 30 let
VÝMĚRA: 13 hektarů
TERROIR: podloží kimméridgien, půda jílovito-vápenitá
EXPOZICE: jihovýchod a jihozápad
EKOLOGICKÝ REŽIM: Lutte raisonnée
ROČNÍK: 2019
ALKOHOL: 12,5
ZBYTKOVÝ CUKR: 6g/l
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: 2025

 

Vína z apelace Chablis patří mezi nejvyhledávanější bílá vína Francie. Jejich předností jsou především svěžest, mineralita a čistota.

 

DOMAINE CHEVALLIER

sídlí v malé vesničce Montallery, asi deset kilometrů jihozápadně od centra Chablis. Vinařství má rodina v krvi, jejich předci hospodařili v nedaleké obci Courgis již od roku 1788. Kromě vinohradnictví se věnovali i dalším zemědělským odvětvím. Vinařství v Montallery založili roku 1986 bratři Jean-Louise a Claude Chevallierovi. Po smrti Jeana-Louise se ke Claudovi připojila dcera Céline, do té doby pracující v bankovním sektoru v nedalekém Auxerre. Práce ve vinicích ji okamžitě pohltila, proto roku 2014 nastoupila na střední zemědělskou školu v La Brosse, obor vinohradnictví a enologie. Neméně důležitým článkem je také její manžel, zkušený vinař z Montigny-la-Resle. Po ukončení studií Céline převzala otěže rodinné firmy naplno - stalo se tak v roce 2018. Otec Claude ji však i nadále radí a pomáhá.

Domaine Chevallier dnes obhospodařuje asi 13 hektarů vinic s označením Petit Chablis, Chablis a Chablis Premier cru Montmains, svá vína prodávají nejen ve Francii, ale najdeme je rovněž v Kanadě, Austrálii, Německu a samozřejmě také v České republice.

 

ROČNÍK 2019

Pro Burgundsko excelentní ročník. Pokud jde o region Chablis, můžeme s uspokojením konstatovat, že po lehce "upečeném" ročníku 2018 představují vína ročníku 2019 návrat ke klasice - anebo alespoň tak blízko, jak to dovoluje současné globální oteplování.

Leden byl extrémně chladný, následovaly teplý únor a březen. V dubnu se opět ochladilo a příliš teplý nebyl ani květen, kdy region dokonce postihly mírné mrazíky, mající za následek lehké ztráty v aktuálně kvetoucích vinohradech. V červnu a červenci došlo k prudké změně - chlad vystřídala obrovská vedra a sucho. V srpnu se teploty vrátily k normálu a září bylo obecně chladnější, byť slunečné. Sucho však pokračovalo. Srážek během letních měsíců spadlo až o 70 % méně, než je tu obvyklé. Celkově tento slunečný a suchý ročník přinesl menší úrodu, avšak pokud jde o kvalitu, můžeme být spokojeni. Chardonnay dosáhlo vysoké úrovně zralosti a současně si uchovalo svoji příslovečnou svěžest. Vína jsou tak čerstvá a ti nejlepší vinaři mají svá Chablis i dokonale vyvážená. Harmonie mezi bohatstvím, tučností, mineralitou a čistotou, které všichni tak milujeme, je v jejich případě dokonalá. Chablis z ročníku 2019 mají i předpoklad dobře stárnout

 

PROCES VÝROBY

Sklizeň mechanická, vytříděné hrozny jsou lisovány vcelku v pneumatickém lisu. Alkoholická i malolaktická fermentace probíhá výhradně v termoregulačních nerezových tancích, kde víno následně vyzrává dalších 8 - 9 měsíců. 

 

DEGUSTACE

Základní Chablis z produkce Domaine Chevallier je skvělým příkladem, jak má Chablis vypadat - je velmi svěží a příjemně pitelné. Barva světle zlatavá a jiskrná, vůni dominují především aroma bílých květů, tóny citrusových plodů, hrušek, jablíček, ale objevíme i jemný vápenitý podtón. Rovněž chuť vína je bohatá, živá, a jak je u Chablis zvykem, i velmi minerální. Z ovocných tónů opět dominují citrusy, ananas a zralá hruška. Vyvážená dochuť je příjemná, dlouhá a na patře cítíme jemné krémové tóny. Typická je rovněž velká suchost - cukernatost se pohybuje okolo 6g/1l.

GASTRONOMIE:

Citrusové tóny vína si přímo říkají o kombinaci s plody moře, především o čerstvé ústřice či korýše. Dobrou volbou budou i jednodušší úpravy ryb. Ze sýrů vyzkoušejte méně aromatické kozí. Samozřejmě lze víno podávat také jako aperitiv.

Servírujte při teplotě 10° - 12°C

 

HODNOCENÍ:

Zlatá medaile - Challenge Gilbert & Gaillard 2020
89/100 - Winealign.com
 
Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.