Načítám...
  Zpět na výpis
Chablis "Prestige" 2017, Domaine Chevallier

minerální Chablis plnějšího stylu, částečně školené na starých dubových sudech
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
490 Kč
Cena bez DPH:
405 Kč
Dostupnost:
skladem
Počet:
Ks
Informace o produktu
REGION: Burgundsko
AOC: Chablis
ODRŮDY: 100% Chardonnay
STÁŘÍ VINIC: 35let
ROČNÍK: 2017
ALKOHOL: 12,5 %
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: 2022 - 2025   

 

CHARAKTERISTIKA:

Domaine Chevallier najdeme v malé vísce Montallery, ležící jen pár kilometrů od městečka Chablis směrem na Auxerre, od něhož jej dělí pouhých 10 km. Vinařství hospodaří na 15 hektarech vinic, které se nacházejí v katastru obcí Chablis, Courgis a Beines. Vinice se nacházejí na jílovito-vápencových půdách, díky čemuž vína vynikají lehkostí a minerálností. Základní vína jsou vinifikována výhradně na nerezových tancích, jen Chablis Prestige a 1er Cru jsou částečně školena na starších barikových sudech.

Ročník 2017 patří k těm mimořádným. Zima byla krátká a díky brzkému jaru se réva začala probouzet už v březnu. Také květenství přišlo dřív. Tato skutečnost připravila vinařům sérii bezesných nocí, neboť v dubnu region zažil několik mrazivých dnů i nocí. Škody se v jednotlivých oblastech lišily, celkově však mrazy připravily vinaře asi o jednu třetinu úrody. Také léto bylo rozkolísané, červenec byl bohatý na srážky, srpen naopak velmi suchý. Těsně před sklizní se počasí umoudřilo a druhá polovina září byla přímo ideální.

Opět se potvrdilo, že pokud réva (přiměřeně) trpí, vydá ze sebe to nejlepší. Odborníci jsou nadšeni a nešetří superlativy. Vína jsou čerstvá, velmi svěží a zároveň nadmíru ovocná. Škoda jen, že díky jarním ztrátám je produkce nižší, ostatně stejně jako v letech předchozích.  

 Hrozny pro výrobu tohoto "prestižního" cuvée jsou pečlivě vybírány z nejlepších rodinných parcel. Po vinifikaci, která probíhá v nerezových tancích, se asi 30 % produkce dál školí ve starších dubových sudech a to po dobu 9 - 10 měsíců. Výsledkem je skvělé a šťavnaté Chablis světle zlatavé barvy a velmi svůdné vůně. V té můžeme cítit aroma čerstvého ovoce a opékaných toastů. V ústech je pak víno vyvážené, plné, extraktivní, s čerstvými ovocnými tóny. Cítíme hlavně broskve, meruňky a citrusové plody. Víno je velmi šťavnaté a osvěžující s příjemnou mineralitou. V dochutí je zřejmý dotek vanilky. Díky velkému ročníku 2017 je víno sice připraveno k pití již nyní, ale nejlepší bude po cca třílětém zrání.

 

GASTRONOMIE:

Přímo ideální gastronomické víno, báječně se hodí mořským plodům, rybám, bílému masu, chřestovým specialitám, šnekům po burgundsku a především k exotické kuchyni (tandoori, kari). Ze sýrů vyzkoušejte Comté či kozí sýry.   

Dekantujte 30 min. před podáváním

Servírujte při teplotě 10 - 12 ° C.  

 

HODNOCENÍ:

92/100 - Decanter

 

Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.