Načítám...
  Zpět na výpis
Arbois blanc Chardonnay «Chantemerle»2016, Jérôme Arnoux - Le Cellier des Tiercelines

Expresivní a přitom dokonale vyvážené jurské Chardonnay velkého burgundského stylu
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
480 Kč
Cena bez DPH:
397 Kč
Dostupnost:
vyprodáno
Tento produkt nelze koupit
Informace o produktu
REGION: Jura
AOC: Arbois
ODRŮDY: 100% Chardonnay
TERROIR: jílovito-vápencové s jihovýchodní expozicí
ROČNÍK: 2016
ALKOHOL: 13%
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: do 2026

 

 

Osobité bílé víno z polozapomenutého vinařského regionu Francie. Jurská vína patřila v minulosti mezi vyhledávaná a pochvalně se o nich vyjadřoval už před dvěma sty tisíci lety Plinius. Když zdejší vinice zdecimovaly mšička révokaz a dvě světové války zdálo se, že zdejší vinařská tradice zanikne zcela. Bohudík, nestalo se tak, byť rozloha vinic je dnes pouhých 1 600 hektarů oproti někdejším 20 000!! Kromě specifické odrůdy Savagnin se zde daří také Chardonnay, ostatně, do Burgundska odtud není daleko.

Le Cellier des Tiercelines (Trojpodílové sklepy) jsou společným projektem tří špičkových vinařů Jury. Stéphane Tissot, Benoît Mulin a Jérôme Arnoux zahájili spolupráci roku 2009. Po čtyřech letech však dochází k první změně. Stéphane Tissot z projektu odstupuje, neboť jej zcela pohltila práce ve vlastním rodinném vinařství. Vzápětí Benoît Mulin obohacuje portfolio společnosti o vína ozačená jeho jménem, zatímco ta z Arnouxových rodinných vinic nesou na etiketách iniciály JA a ta z nakupovaných hroznů jsou na trh uváděna pod značkou La Cave de la Reine Jeanne (Sklepy královny Jany). Tento stav však netrvá dlouho; roku 2017 Benoît Mulin kupuje vlastní vinařství (Le Clos des Grives) a Jérôme Arnoux zůstává osamocen. Od roku 2019 je pak jediným majitelem Le Cellier des Tiercelines

Jérôme Arnoux je vinařem prakticky od dětství, kdy ve vinicích pomáhal svému sousedovi. Důležitou etapou pak bylo deset let strávených ve sklepích u Stéphana Tissota, což bylo i důvodem, proč jej Stéphane přizval do projektu Le Cellier des Tiercelines. Jérôme hospodaří na 17 hektarech vlastních vinic a další hrozny nakupuje od prověřených vinařů. V současné době přechází na  bio-cetifikaci ECOCERT.

Arbois Chardonnay «Chantemerle», v překladu Zpěv kosa, bylo vyrobeno ještě ve spolupráci s B. Mulinem. Fermentace i následné školení vína proběhly v dubových sudech, kde víno zrálo celkem dvanáct měsíců. Následovala jen velmi jemná filtrace (žádné číření) a množství síry během lahvování bylo jen minimální.

Barva vína je výrazně žlutá se zelenkavými odlesky, vůně expresivní. Jasně rozeznáváme dokonalou práci se sudem. Pečené tóny však nejsou dominantní, jsou dokonale vyváženy elegantním aroma lipového květu, zralého ovoce (především broskví), liči a bílých květů s jemným dotekem koření. V ústech je víno živé a tučné s gurmánskou finesou. Cítíme zralé citrusy v kombinaci s mandarinkou, žlutou broskví, mirabelkou a diskrétní stopou másla a koření. Patru dominuje výrazná svěžest a mineralita. Závěr je pevný a dlouhý s příjemnou a osvěžující citrusovou stopou.

 

GASTRONOMIE:

Skvěle doprovodí grilované ryby, zapékané šneky či raky a sýrové suflé.

Servírujte při teplotě 12 - 13 ° C.

 

HODNOCENÍ:

90/100 - Vert de Vin Magazine 2019
«Pozoruhodné víno» - Guide Hachette 2018

 

 

Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.