Načítám...
  Zpět na výpis
L´Étoile "Expression du Terroir" Chardonnay - Savagnin 2013, Rolet père & fils

velice aromatické víno specifických chuťových vlastností zdejší odrůdy Savagnin
Objem: 0,75l

Cena s DPH:
420 Kč
Cena bez DPH:
347 Kč
Dostupnost:
vyprodáno
Tento produkt nelze koupit
Informace o produktu
REGION: Jura
AOC: Côtes du Jura blanc
ODRŮDY: 75% Chardonnay a 25% Savagnin
ROČNÍK: 2013
ALKOHOL: 13%
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: 10 let 

 

CHARAKTERISTIKA:

Osobité bílé víno z polozapomenutého vinařského regionu Francie. Jurská vína patřila v minulosti mezi vyhledávaná a pochvalně se o nich vyjadřoval už před dvěma sty tisíci lety Plinius. Když zdejší vinice zdecimovaly mšička révokaz a dvě světové války zdálo se, že zdejší vinařská tradice zanikne zcela. Bohudík, nestalo se tak, byť rozloha vinic je dnes pouhých 1 600 hektarů oproti někdejším 20 000!! Kromě specifické odrůdy Savagnin se zde daří také Chardonnay, ostatně, do Burgundska odtud není daleko.

Savagnin je zdejší typická odrůda, z níž se vyrábí proslulé místní víno - Vin Jaune. Jedná se o jednu z nejstarších odrůd vůbec. Poznáme ji podle malého hroznu i bobulek a její hlavní předností je vysoká odolnost proti mrazu. V Alsasku je známá pod jménem Gewurtztraminer, u nás pak jako Tramín bílý, ale můžeme setkat i s názvem Brynšt či Prynč. Kdysi patřila mezi hojně pěstované odrůdy v oblasti Litoměřic (Žernoseky), ale dnes už ji u nás prakticky nenajdeme...škoda.

Cuvée Expression du Terroir je vyráběno z hroznů keřů starých 30 let a více. Následně vyzrává tři a půl roku na malých dřevěných sudech. Savagnin zraje pod kvasinkovým flórem (stejně jako v případě Vin Jaune) což vínu propůjčuje komplexnost a bohatost. Naopak Chardonnay do vína přináší jemnost a kulatost. 

Na první pohled zaujme jasně zlatou barvou. Ve vůně cítíme specifické tóny sušeného ovoce, doplněné o jemné ořechové aroma. Chuť je vyvážená a díky vyššímu podílu Chardonnay elegantní. Přesto můžeme v ústech objevit také tóny vlašských ořechů, které se budou během stárnutí projevovat stále výrazněji. Závěr vína je dlouhý a příjemně minerální.

 

GASTRONOMIE:

Víno se skvěle hodí ke zdejšímu sýru Comté. Báječně doprovodí výraznější pokrmy z bílého masa, ale také říční ryby ve složitějších úpravách s omáčkami. Vynikající je pak kombinace s exotickou kuchyní (asijská a japonská). 

Servírujte při teplotě 13 - 14 ° C.

Diskuse (0)

V diskuzi není zatím žádný příspěvek, buďte první!

Nové téma

E-mail není v diskuzi zveřejněn
Provozovatel je oprávněn nezveřejnit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem nebo jinak nevhodné.