Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Arbois Vin Jaune 2016, Jérôme Arnoux

- Kompletní specifikace
- Hodnocení 0
- Komentáře 0
- Arbois Vin Jaune 2016, Jérôme ArnouxSkladem1 350 Kč1 116 Kč bez DPH
Specifické a nezaměnitelné tzv. Žluté víno (Vin Jaune) z polozapomenutého vinařského regionu Francie. Jurská vína patřila v minulosti mezi vyhledávaná a pochvalně se o nich vyjadřoval už před dvěma sty tisíci lety Plinius. Když zdejší vinice zdecimovaly mšička révokaz a dvě světové války zdálo se, že zdejší vinařská tradice zanikne zcela. Bohudík, nestalo se tak, byť rozloha vinic je dnes pouhých 1 600 hektarů oproti někdejším 20 000!! Pěstují se zde místní odrůdy Savagnin, Trousseau a Poulsard, ale výtečně se tu daří také Chardonnay a Pinotu noir - ostatně, do Burgundska to odtud není daleko...
Le Cellier des Tiercelines (Trojpodílové sklepy) jsou společným projektem tří špičkových vinařů Jury. Stéphane Tissot, Benoît Mulin a Jérôme Arnoux zahájili spolupráci roku 2009. Po čtyřech letech však dochází k první změně. Stéphane Tissot z projektu odstupuje, neboť jej zcela pohltila práce ve vlastním rodinném vinařství. Vzápětí Benoît Mulin obohacuje portfolio společnosti o vína ozačená jeho jménem, zatímco ta z Arnouxových rodinných vinic nesou na etiketách iniciály JA a ta z nakupovaných hroznů jsou na trh uváděna pod značkou La Cave de la Reine Jeanne (Sklepy královny Jany). Ani tento stav však netrvá dlouho; roku 2017 Benoît Mulin kupuje vlastní vinařství (Le Clos des Grives) a Jérôme Arnoux zůstává osamocen. Od roku 2019 je pak jediným majitelem Le Cellier des Tiercelines.
JÉRÔME ARNOUX je vinařem prakticky od dětství, kdy ve vinicích pomáhal svému sousedovi. Důležitou etapou pak bylo deset let strávených ve sklepích u Stéphana Tissota, což bylo i důvodem, proč jej Stéphane přizval do projektu Le Cellier des Tiercelines. Jérôme hospodaří na 17 hektarech vlastních vinic a další hrozny nakupuje od prověřených vinařů. V současné době přechází na bio-certifikaci ECOCERT.
PROCES VÝROBY
Hrozny pro výrobu tohoto vína pocházejí z opukových svahů kolem městečka Arbois. Výhradně ruční sklizeň proběhla velmi pozdě, prakticky na přelomu podzimu a zimy. Hrozny byly zbaveny třapin a poté lisovány v pneumatickém lisu. Kvašení probíhá spontánně (za použití vlastních místních kvasinek) a v nerezových tancích, přičemž prokvašeny jsou veškeré cukry tak, aby zbytkový cukr ve víně činil absolutní nulu. Následuje dlouhé školení vína v dubových sudech o objemu 228 litrů, samozřejmě bez přetáčení a dolévání. Na povrchu vína se utvoří kvasinkový závoj - tzv. voile - chránící jej před přílišnou oxidací a rychlým odpařováním. Po zákonem stanovené době (minimálně 6 let a tři měsíce), během níž získá svoji charakteristickou goût de jaune - žlutou chuť, je víno připraveno k jemné filtraci a stáčení do láhví. Původní objem vína byl redukován asi o třetinu (z každého litru zbývá něco kolem 62 cl., proto se Vin Jaune stáčí do typických láhví typu clavelin o objemu 62 cl.). Během stáčení do láhví již není potřeba používat síru, neboť víno je již chráněno předchozí oxidací (kombinace SO₂ s aldehydy).
ROČNÍK 2016 - VELKÁ BÍLÁ
Mráz sice region ušetřil, avšak silné deště (za první pololetí spadlo stejné množství vody jako běžně za celý rok!), které provázely duben, květen i červen zbůsobily velké problémy s plísněmi, jež mají na svědomí ztrátu asi 25 % produkce. Na druhou stranu však přinesly tolik potřebnou vláhu, takže zdejší vinice během horkých letních měsíců netrpěly vodním deficitem. Pokud jde přímo o apelaci Arbois, tato zaznamenala přece jen o něco méně srážek než jižnější sektor. Sklizeň se - oproti r. 2015 - vrátila do klasického období první poloviny měsíce října. Ztráty způsobily nižší výnosy, někde dokonce jen okolo 15 hl/ha, ale hrozny byly vesměs zdravé a krásně koncentrované. Bílé odrůdy si tohoto roku vedly přece jen o něco lépe a tak pokud jde o Savagnin a Chardonnay, lze hovořit o velkém ročníku. Bílá vína jsou obecně velmi jemná a harmonická, oproti těm z r. 2015 mají o něco nižší obsah alkoholu, což je změna příjemná a vítaná.
DEGUSTACE
Vin Jaune ze všeho nejvíc připomíná Sherry Manzanilla, avšak ta se vyrábí odlišným způsobem (dolihováním). Takto mladé Vin Jaune voní především po kvasinkách a cítíme též závan pazourku, ale během zrání bude svůj charakter pozvolna měnit. Už dnes můžeme vzadu detekovat jemné náznaky zelených oliv, ořechů, citrusových plodů, jablek, kari, kandovaného ovoce a sladké cibule. To vše se bude v průběhu let drát do popředí. Vzhledem ke své mladosti mu nyní v ústech dominují svěžest a mineralita, ačkoliv jeho potenciál je zřejmý. Je tu dokonce jistá podobnost s víny předchozího ročníku, jenž přinesl více jemnosti něž bývá obvyklé.
GASTRONOMIE
Kohout na vin jaune se smrži, exotické (asijské) pokrmy s curry, vyzrálý sýr Comté.
Servírujte při teplotě 12° C , dekantujte několik hodin předem