Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Šumivá vína
- Champagne
- Champagne Jean-Marc Sélèque «Quintette» Extra-Brut, blanc de blancs
Champagne Jean-Marc Sélèque «Quintette» Extra-Brut, blanc de blancs

- Kompletní specifikace
- Hodnocení 0
- Komentáře 0
- Champagne Jean-Marc Sélèque «Quintette» Extra-Brut, blanc de blancsSkladem1 280 Kč1 058 Kč bez DPH
Maison Jean-Marc Sélèque je poměrně mladé vinařství a jeho majitel představitelem nové generace vinařů, kteří znají půdu i vinice do posledního centimetru.
Příběh vinařství začíná v roce 1925, kdy do Francie se svoji rodinou přichází z rodného Polska malý Henryk Szeleczki, dědeček Jean-Marca. Rodina se usadila v kraji Vallé de la Marne. Dospělý Henryk - nyní už Henri Sélèque - se oženil a se svoji ženou Françoise Bagnostovou usadil na farmě v Boursaultu. V 60. letech pak Henri vysadil vinice v katastru obcí Moussy a Pierry. První láhve s šampaňským uvedl na trh roku 1969, za významné pomoci tchána Jeana Bagnosta, v té době ředitele Cave coopérative v Pierry. Dalším milníkem se stává rok 1974, kdy se vedení společnosti ujímá Henriho syn Richard, absolvent vinařské školy. Za jeho vedení prošlo vinařství velkou modernizací a změnil se i přístup metod výroby a následného zrání vín. Také vysazuje nové vinice, přičemž důsledně dbá na kvalitu půdy a podloží. A pak konečně na scénu vstupuje Richardův syn Jean-Marc.
Jean-Marc Sélèque nejprve vystudoval vinařskou školu a následně vyrazil do světa sbírat zkušenosti; pracoval v kalifornské oblasti Napa Valley či australské Yara Valley. V roce 2008 se vrací domů a přebírá vedení rodinného podniku. Takřka okamžitě začíná své vinice obdělávat v režimu BIO a přidává se k vlně tzv. reformistů, o nichž se dnes mluví jako o autentických vinařích. Současně mění i proces vinifikace; Jean-Marc preferuje pomalejší a jemnější fermentaci, která je podle něj klíčem k pestré chuti a textuře. Pracuje s přírodními kvasinkami a i fermentaci nechává nastartovat přirozeně. Není však ortodoxním za každou cenu - poslední rozhodnutí vždy závisí na aktuální situaci. Díky vyšší kvalitě hroznů, které v posledních letech dosahuje, také snížil obsah cukru v expedičním likéru. Změnil se i výběr a použití sudů. Barikové sudy pro fermentaci začal sice používat už jeho otec v roce 2004, on ale začal vedle klasických bariků používat i sudy velké. Jean-Marc k tomu dodává: „Osobně bych se v ideálním případě chtěl dostat na vinifikaci už jen pouze v dubových sudech".
QUINTETTE
Pro většinu svých cuvée používá Jean-Marca hudební terminologii. Důvodem je duševní DNA rodiny Sélèque napříč generacemi: Dědeček Henri miloval zpěv, otec Richard hrál bravurně na klavír a Jean-Marca můžeme často spatřit s kytarou v ruce... Quintette (Kvintet), neboli skladba pro pět hráčů - těmi muzikanty jsou v tomto případě jednotlivé terroiry, ze kterých je cuvée Quintette složeno.
VINIFIKACE
Ruční sklizeň a precizní třídění je základem. Vinifikace základního vin claire probíhá z 50 % v nerezových tancích a z 50 % ve starších dubových sudech. Hotové víno není čířeno ani filtrováno. Pro finální směs je použito jen 20 % aktuálního ročníku, zbytek tvoří dlouhověká solera. Po ukončení druhotného kvašení zůstává víno zrát na kalech minimálně 48 měsíců.
DEGUSTACE
Harmonické a melodické šampaňské Quintette vyniká zářivou slámově žlutou barvou se zlatými odlesky, jemným a dlouhotrvajícím perlením. Intenzivní aroma bílých květů a briošek s jemným oříškovým podtónem. V ústech je víno kulaté, rafinované a velmi harmonické. Převládají jemné tóny citrusových plodů, kandovaného ovoce a zelených jablíček. Elegantní textura je umocněna elegancí a minerálností. Dlouhý a suchý, lehce pikantní závěr.
DOPORUČENÉ PÁROVÁNÍ
Rizoto s mořskými plody, carpaccio z tuňáka, grilované ryby.
Servírujte při teplotě 10°-12°C
HODNOCENÍ